top of page

KRZYSZTOF GIERAŁTOWSKI

REMAKE

W latach 80-tych wystawa moich portretów Polaków przetoczyła się między innymi przez renomowane muzea Mediolanu, Monachium, Baden-Baden, Oslo, fińskiego Iyvaskyla i zakończyła się w 1988 na Zamku Królewskim w Warszawie.  W ramach tego tournée w 1984 była pokazywana w holenderskim Frans Hals Museum w Haarlem i Museum voor Moderne Kunst w Arnhen.

Dlatego kiedy w Arnhen organizowano Festiwal Kultury « Passage Oost Europa », dyrektorka Muzeum Liesebeth Brandt Corstius i jej mąż Kees Broos zaprosili mnie do portretowania uczestników Festiwalu. Powstające portrety wieszałem sukcesywnie w Centrum Festiwalowym, sali widowiskowej Schouwburg. Jesienią 1990 przez 2 tygodnie fotografowałem Rosjan, NRD-owców, Polaków i Holendrów. Malarzy, aktorki i reżyserów, kompozytorów i dyrygentów, jazzmanów, historyków, pisarzy, rzeźbiarzy, architektów i sztab organizacyjny Festiwalu.
To wtedy dzięki holenderskiemu zamówieniu powstał szeroko później publikowany portret
Jerzego Grzegorzewskiego goszczonego na Festiwalu z Teatrem Studio.

W Polsce nie ma takich festiwali ludzi kultury, przegrały z CocaColowymi i piwnymi eventami i dlatego jako wspomnienie pomysł tego remake.  Dzięki zaproszeniu Moniki Ney 25 lat później zdjęcia pokazuję w Polsce. Dziś w wilczym kapitalizmie polskiej rzeczywistości, poza celebrytami, którzy mnie nie interesują, portrety Polaków zdają się być nikomu niepotrzebne i dlatego zanika pamięć jacy naprawdę jesteśmy.

Wobec skromnych zarobków młodzi fotografowie nie mogą sobie pozwolić na posiadanie pracowni. Na wyższym etapie rozwoju własny kąt do pracy jest portreciście niezbędny. Spośród wielu młodych zdolnych żaden nie zdobył studia fotograficznego.  W rezultacie nikt nie kontynuuje mojej pracy.  W miarę sił walczę o zachowanie mojego 40 letniego dorobku i możliwość dalszego działania, ale na dalszą metę w dramatycznych walkach z bezdusznymi administratorami jestem bez szans. W bezsenne noce uświadamiam sobie, że po mojej śmierci wszystko co zrobiłem pójdzie na śmietnik.
Krzysztof Gierałtowski
Warszawa, dnia 5 września 2015

Krzysztof Gierałtowski  - fotograf, członek ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne. Minister Kultury RP w 2007 roku odznaczył K. Gierałtowskiego srebrnym medalem Gloria Artis, w 2011 artysta otrzymał nagrodę C.K. Norwida, a w 2014 Prezydent RP przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a Minister Spraw Zagranicznych Odznakę Honorową Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. MOMA w NY, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliothèque Nationale de France, Musée d'Art. Moderne de la Ville w Paryżu, Det Kongelige Bibliotek w Kopenhadze, Museum fϋr Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Museum Ludwig w Kolonii, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzea Narodowe w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

bottom of page