KASIA FORTUNA
Siła piękna
Wystawa Kasi Fortuny "Siła Piękna" w Ney Gallery&Prints Wernisaż wystawy 13.02.2015r. godz. 18.00 Wystawa czynna do 28.02.2015r. Mecenasi Wystawy: marka Qπш Robert Kupisz, Medikon Polska
Ney Gallery&Prints zaprezentuje cykl fotografii Kasi Fortuny. Wystawa "Siła piękna" obrazuje sylwetki kobiet, które utraciły włosy podczas walki z chorobą nowotworową, z fotografii spoglądają na nas osoby pełne wiary w pomyślne zakończenie leczenia. Choroba nowotworowa jest przeżyciem traumatycznym. Utrata włosów, które są symbolem kobiecości pogłębia wstrząsający, trudny stan. W trakcie powstawania zdjęć okazało się, że mobilizowanie się do pięknego wyglądu przed obiektywem, zadbanie o swój wygląd, działa na chore kobiety niezwykle terapeutycznie i dodaje sił w walce z chorobą. Aparat w rękach Kasi Fortuny stał się przyjacielem, niemal lekiem, pozwalającym odzyskać utraconą w czasie chemioterapii pewność siebie. Autorka zdjęć jest zdania, że tego typu sesje fotograficzne mogłyby być zalecane pacjentom jako terapia wspomagająca proces leczenia.
Praca nad tą serią zdjęć była dla Kasi Fortuny szczególnym doświadczeniem. Artystka sama walczyła z chorobą nowotworową w przeszłości. Wiedziała doskonale czym jest utrata włosów, chemioterapia i związane z nią skutki. Jak sama wspomina “Podczas choroby najtrudniejsze jest zaakceptowanie “Ósmego Pasażera Nostromo” we własnym ciele, który staje się “niekontrolowanym drugim ja”. Chcąc podkreślić tę dwoistość autorka prac zastosowała technikę podwójnego naświetlenia. Rośliny fotografowane w drugim naświetleniu mają symbolizować brak kontroli nad “Obcym”. Inicjatorem projektu była Fundacja Rak&Roll, ideą było oswojenie społeczeństwa z widokiem nagiej głowy u kobiet leczonych chemioterapią.
Kasia Fortuna jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii na Wydziale Operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej, na które dostała się w 1998 r. z najlepszą lokatą spośród wszystkich zdających. Najchętniej fotografuje ludzi. Często wykorzystuje w swoich zdjęciach obrazy roślin, posługując się symboliką ich formy, koloru i fazy wegetacji. W swoich pracach często porusza problem alienacji jednostki w dobie konsumpcjonizmu, a także obrazuje zjawisko androgynii (zacierania się różnic kulturowych między kobietami, a mężczyznami). Ma za sobą doświadczenia związane z fotografią mody i reklamową. Jej zdjęcia pojawiły się na okładkach płyt, między innymi Maanam, De Mono, Anity Lipnickiej, Kora Ola Ola. Współpracowała m.in. z takimi firmami jak: Pomaton EMI, ZIC ZAC, Twój Styl, Playboy, Cosmopolitan, Glamour, PricewaterhouseCoopers, Corporate Profiles. Od 2001 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autorka wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Więcej informacji o artystce na stronie: www.kasiafortuna.com
Fotografie prezentowane na wystawie wydrukowane zostały w Ney Prints. Istnieje możliwość zakupu limitowanych, sygnowanych fotografii kolekcjonerskich.